Once Upon A Time - serial
Recenzje / Opinie,  Seriale

Once Upon a Time (Dawno, dawno temu)

Dawno dawno temu, w miasteczku, którego nie znajdziecie na żadnej mapie, mieszkała sobie Królewna Śnieżka, jej ukochany Książę, siedmiu krasnoludków oraz wiele innych postaci znanych nam z baśni. 

28 lat wcześniej, pochłonięta żądzą zemsty Zła Królowa, przy pomocy równie jak ona, niegodziwego czarnoksiężnika Rumpelstiltsina, rzuciła na Zaczarowany Las klątwę. Czar przeniósł wszystkich jego mieszkańców, do Storybrooke, niewielkiej mieściny w stanie Maine, pozbawiając ich przy okazji wspomnień o wcześniejszym życiu. Storybrooke, chronione zaklęciem niewidzialności, jest niewidoczne dla oczu zwykłych śmiertelników. Nikt nie może miasteczka opuścić ani do niego wjechać. Życie jego mieszkańców niczym nie różni się od tego jakie wiodą obywatele podobnych mieścinek, z tą jedynie różnicą, że w Storybrooke nikt się nie starzeje a dzieci, poza jednym wyjątkiem, nie dorastają. Tym wyjątkiem jest Henry, przybrany syn Złej Królowej, obecnie pani burmistrz, Reginy Mills. 

Śnieżka vel Mery Margaret jest nauczycielką. Czerwony Kapturek nazywa się Ruby Lucas i pracuje w barze swej babci. Rumpelstiltskin a współcześnie, Pan Gold jest właścicielem antykwariatu i najbogatszym obywatelem miasta. Mieszkańcy wiodą spokojne życie do czasu aż granicy miasta nie przekracza Emma Swam, biologiczna matka Henriego a przy okazji także córka Śnieżki i Księcia. Przeznaczeniem Emmy jest, przywrócić wszystkim pamięć i stanąć do walki ze złem. 

Once Upon a Time - plakat serialu

W serialu wątek baśniowy, ukazujący życie bohaterów przed klątwą, przeplata się ze współczesnością ale i z wieloma innymi światami. Wędrujemy min. do Zaczarowanego Lasu, Nibylandii, Krainy Oz czy Krainy Czarów. Twórcy serialu, Adam Horowitz i Edward Kitsis przedstawiają w nowatorski sposób znane nam z bajek historie. W ich wizji groźnym wilkiem, który sieje postrach w Zaczarowanym Lesie jest Czerwony Kapturek, obciążona wilkołaczym piętnem a Śnieżka, po łaskawym darowaniu jej życia przez wysłannika Złej Królowej, wiedzie rozbójnicze życie banity. Mulan przyjaźni się ze Śpiącą Królewną, jednym z doktorów w miejskim szpitalu jest Dr. Frankenstein a olbrzym z bajki o Jasiu, gdzie Jaś to śliczna Jacqueine, staje się towarzyszem krasnoludków. 

Pomimo, że serial traktuje o magii i baśniach, nie jest on naiwną bajeczką mającą na celu ukołysanie do snu naszych pociech. Zręcznie skonstruowana fabuła i wyśmienita obsada aktorska pozwala notować go zdecydowanie wyżej niż inne serialowe produkcje. 

Rumpelstiltskin grany przez niesamowicie charyzmatycznego Roberta Carley’a, którego ja osobiście jestem wielką fanką, doskonale, wciela się w przeznaczone dla niego role złego czarownika ale i kochającego ojca. Piękna Lana Parilla, obsadzona w roli Złej Królowej jest fantastyczna zarówno jako wcielenie zła jak i przechodząca na stronę dobra Regina. Grająca Emmę, Jennifer Morrison także była strzałem w dziesiątkę. Smakowity przystojniak Kapitan Hook, przedstawiony przez Collina O’Donoghue nie jest do szpiku kości zepsutym piratem znanym z bajki o Piotrusiu a sympatycznym, udającym twardziela gościem z poczuciem humoru. Natomiast złem samym w sobie jest Piotruś Pan. Wszystkie postaci są barwne i ciekawe, choć może przyczepiłabym się do Królewny Śnieżki. Śnieżka jest, jak dla mnie, nienaturalnie dobra i nudnawa. Przeprasza i serce jej krwawi nawet gdy w słusznej sprawie podnosi miecz na zło. 

Once Upon A Time

Serial emitowany jest na kanale Fox. Do tej pory powstały trzy sezony, po 22 odcinki każdy. Ostatni odcinek sezonu trzeciego obejrzymy 18 maja 2014 . 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *