Resident Evil: Degeneracja (2009)

01/04/2012 By: Truposz Kategoria: 08/10, 10/10, Akcja, Animacja 3D, DVD, Fantastyka, Horror, Thriller

resident-evil-degeneracja.jpgLeon i Claire powrócili do akacji w pełnometrażowym filmie.

Capcom stworzył serię gier Resident Evil (Biohazard), która od wielu lat towarzyszy graczom na całym świecie). Seria Resident Evil zyskała uznanie u wielu z nich i stała się grą kultową. Kilka generacji konsol, potem także dostępna na komputerach PC to nieustanna walka z kreaturami w jakie przekształcają się zarażeniu wirusem T ludzie - najogólniej ujmując: zombiaki. Stworzony świat z korporacją Umbrella i Racoon City musiał wyjść na kinowe ekrany. Mieliśmy filmy z Millą Jovovich, pełne akcji i klimatu z gry. Ale także wirtualni bohaterowie - Leon i Claire - znani graczom z kolejnych części gry pojawili się w filmie - ponad 90 minutowej komputerowej animacji 3D.

Fabularnie film umieszczono po dramatycznych wydarzeniach w Racoon City. Tam ostatecznie rozwiązano problem nie dającej się powstrzymać infekcji atakiem nuklearnym i całkowitym zniszczeniem miasta. Unicestwiono wirusa T i główną siedzibę - laboratoria Umbrella Corporation. Przy tej okazji zginęło wielu niezakażonych ludzi. Co nie bez znaczenia będzie w Resident Evil - Degeneracja.

Świat korporacji skrywa swoje tajemnice. Są ludzie, którzy śledzą korporacje i chcą demaskować ich niecne plany. Claire jest właśnie taką osobą. Wyczulona na bioterroryzm z zastosowaniem broni biologicznej. Szuka i weryfikuje teorie spiskowe i próbuje dojść kto jest odpowiedzialny za bioataki terrorystyczne w Indiach. Politycy, którzy wspierają działania korporacji medycznych są podejrzani. Korporacje także. Po przylocie w odwiedziny do ciotki, jeszcze przed opuszczeniem lotniska, Claire zostaje rzucona w centrum kolejnych wydarzeń. Pojawiają się zakażeni wirusem T. A przecież wirus został całkowicie unicestwiony. Został?

Sytuacja staje się krytyczna. Pojawiają się siły szybkiego reagowania. Pojawia się agent specjalny Leon, który jako jedyny poza Claire, zdaje sobie sprawę z powagi sytuacji. Film rozpoczyna się niemal od razu brawurową akcją - na pomoc uwięzionym w terminalu (senator, Claire i jeszcze kilka osób) wybiera się trzyosobowa grupa wsparcie - Leon oraz antyterroryści - Angela i Greg. Stawką jest życie i uratowanie Senatora Davisa, do którego Claire nie pała zbytnią sympatią choć przychodzi mu na lotnisku z pomocą. Ale akcja na lotnisku to tylko preludium do dalszych wydarzeń. Niebanalną rolę odegrają także przedstawieni na początku Curtis - brat Angeli (stracił on rodzinę w Racoon City) oraz poznany na lotnisku szef naukowy WilPharma Corporation - firmy produkującej szczepionki przeciwko rożnym wirusom. Będzie się działo!

Resident Evil - Degeneracja łączy w sobie klimat gier i ogólnie świata stworzonego w czasach korporacji, broni biologicznych i bioterroryzmu. Jest do tego pełnowymiarowym filmem akcji z elementami political fiction. Są zwroty akcji. Fabuła, choć prosta, jest spójna i dopracowana w szczegółach. A wygenerowane postacie posiadają uczucia i bardzo łatwo zapomnieć o tym, że to wirtualne wizualizacje. Zwłaszcza dzięki dbałości o szczegóły (ach ci Japończycy i ich dbałość o szczegóły). Ot choćby taki detal jak postawienie Leona miedzy dwiema kobietami, co choć nie ma wielkiego znaczenia dla fabuły, to pokazuje, że dobrze wprowadzony wątek poboczny może dodać smaku całemu filmowi i sprawić, że o animowanych postaciach myślimy tak, jakby były żywymi ludźmi.

Resident Evil - Degeneracja to pozycja obowiązkowa dla fanów gry. Ale ci wszyscy już pewnie obejrzeli ten film. Natomiast niemal każdy, który lubi klimaty akcji z zombiakami w tle i nie stroni od filmów animowanych, polubi także RE - Degenerację.

Ocena 8/10 (dla fanów gry 10/10)

 
icon for podpress  YouTube: Play Now | Play in Popup | Download
Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz