Niepamięć (Oblivion, 2012)

28/07/2013 By: Truposz Kategoria: 07/10, Akcja, DVD, Efekty specjalne, Fantastyka, Film, Kino

niepamiec-oblivion-tom-cruise-sf-2012.jpgWszystko co w Hollywood najlepsze. I tylko tyle.

Niewątpliwie Niepamięć dość szybko odejdzie w moją niepamięć. Wszystko to, w czym Hollywood jest najlepsze upchnięto w film Oblivion. Powstało więc kino SF takie, do jakiego zaczynamy się już od dawna przyzwyczajać – efekciarskie i efektowne, urocze i widowiskowe, pełne wartkiej akcji i super-hiper efektów specjalnych. I całkowicie, ale to całkowicie fabularnie przeciętne. Ot jest jakaś fabuła, okraszona niemal wszystkim, co do tej pory mieliśmy i w kinie i w literaturze – taki zlepek „cytatów” ubrany dla niepoznaki w odrobinę odmienności, żeby nie było, że to jakiś remake czy coś.

Ciężko napisać o Niepamięci tak, żeby nie zdradzić fabuły. Bo tą można streścić w paru zdaniach. Więc może lepiej, jak nie będę pisał o tym, jak wygląda Ziemia w roku 2077.

Więc o czym? Efekty trzeba samemu obejrzeć. Spodobają się. Jest futurystycznie, cukierkowo wręcz. Czasem do przesady. Gra aktorska jak to w filmach akcji – jest. Muzyka bardzo ładnie się komponuje z tym wszystkim. I te de.

Nie, nie odradzam, nawet fani ambitnego kina SF znajdą coś dla siebie – ot choćby odkrywanie (po raz kolejny) smaczków z innych obszarów, dzieł, filmów SF. Nawiązań jest sporo. Nie sposób się tego ustrzec i nawet nie wiadomo na ile twórcy zrobili to celowo a na ile przypadkiem. Pomysły SF przenikają się od dawna. Jeden pomysł rodzi inny pomysł. Ktoś przesycony SF mimowolnie tworząc coś swojego zaczerpnie od innych. A z kolei takie nawiązania sprawiają, że widz czuje się jak u siebie w domu. Lekko przyjmując to co widzi jako dobrą rozrywkę.

Ocena: 7/10

Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz