Resident Evil: Damnation / Potępienie (2012)

01/12/2012 By: Truposz Kategoria: 08/10, 10/10, Akcja, Animacja 3D, DVD, Fantastyka, Film, Horror

resident-evil-potepienie-2012.jpgResident Evil: Potępnie jest komputerową animacją, prequelem do wydarzeń, które rozgrywają się w grze komputerowej Resident Evil 6. I w porównaniu z kinowym filmem RE6 Retrybucja jest filmem niemal doskonałym. Trzeba wziąć pod uwagę, że film ten to teaser (zachęcacz) do poznania dalszych wydarzeń w grze komputerowej. I jest do niej doskonałym uzupełnieniem. Ale także jako samodzielny film osadzony w uniwersum stworzonym przez korporację Umbrella – zdecydowanie „daje radę”.

Pierwszy kinowy Resident Evil powstał w 2002 roku. RE Potępienie z 2012 to już dekada istnienia serii Resident Evil w formie filmowej. Oczywiście gry były wcześniej – pierwszy RE (Biohazard) miał premierę w 1996 roku. Od tego czasu firma CapCom (wydawca gry) zaszczepiła w mózgach i sercach wielu osób (najpierw graczy) chorobę – uzależnienie od świata, gdzie broń biologiczna wymyka się co chwilę spod kontroli. Zmaganiom więc nie ma końca, i też nie zapowiada się, aby kiedyś ten koniec nastąpił.

Wróćmy do naszego filmu Resident Evil: Potępienie. Leon S. Kennedy rzucony zostaje w wir walki prosto z wakacji. Odwiedza europejski kraj Republikę Sławii (podobną z zarysu na mapie do kiedyś istniejącej Czechosłowacji) i niemal od razu wpada w kłopoty. A potem – potem zaczyna się akcja. Nie będę zdradzał więcej z fabuły, jeszcze tylko to, że na ekranie pojawi się groźna i piękna Ada Wong. Twórcy mówią, że fani prosili o powrót Ady – i tak oto znalazła swoje miejsce.

ada-wong-resident-evil-potepienie-2012.jpg

Sam film zrobiony jest perfekcyjnie od strony technicznej. W materiałach dodatkowych na DVD możecie zobaczyć reportaż z motion capture – czyli przechwytywania ruchów żywych aktorów i przekładanie ich na ruchy renderowanych przez komputery obrazach/ujęciach. Tak więc każda z postaci dostała ruchy jednego aktora, a głos innego.

Fabularnie mamy coś między horrorem, kinem SF, kinem akcji i thrillerem politycznym. A właściwie wszystkiego po trochu w doskonałych proporcjach. Japończycy przykładają niesamowicie wiele uwagi nie tylko do planu pierwszego, ale do całości. Aby ich produkcje, nawet takie, nie wypadały infantylnie. Ta dbałość o szczegóły jest zauważalna w odbiorze animacji. Niby nie mamy żywych aktorów, a jednak wydaje nam się, że są z krwi i kości. Mają swoje wspomnienia, swój charakter, swoją motywację. Dążą do władzy lub zemsty za krzywdy. I choć wyraźnie opowiadają się po dobrej lub złej stronie, nie są płaskimi, papierowymi postaciami. Choćby pani prezydent Sławii – twarda osoba, która ma swoją wizję i cel, który jej przyświeca można nazwać wręcz dobrym, jednak wybiera ona złą drogę dojścia do tego celu. A jednak świadoma wyborów, inaczej niż byłoby to w amerykańskiej produkcji, nie wypowiada nigdy słó „o moja boziu, co ja głupiutka narobiłam”.

Świat RE: Potępienie tętni więc życiem. Każda z postaci tego dramatu realizuje swój plan, mierzy się ze zmieniającą się sytuacją, bo zwroty akcji, a jakże – są. Każdy dąży do osiągnięcia swojego celu, często skrywając swoje prawdziwe zamiary. Oraz zmieniając nastawienie. Twórcy filmu postawili między innymi na budowanie przyjaźni między tymi, którzy na początku byli wrogami. Wraz ze zmieniającą się sytuacją, wyjaśnianiem się rożnych spraw taka przemiana staje się naturalną koleją rzeczy. Braterstwo krwi i zrozumienie buduje.

Resident Evil - Potępienie to film, na którym dobrze bawić się będą nie tylko fani serii gier RE czy fani całego uniwersum RE kinowo-filmowo-komputerowego. Zdecydowanie Potępienie jest lepszym filmem niż kinowy RE: Retribution, w którym z ekranu wiało nudą a Anderson całkowicie nie sprawdził się w kolejnej części.

Tymczasem Resident Evil Potępienie zaskakuje pozytywnie.

Ocena 8/10 (dla fanów 10/10)

Resident Evil – Filmy

Filmy pełnometrażowe:

Resident Evil (2002)

Resident Evil: Apocalypse (Apokalipsa) (2004)

Resident Evil: Extinction (Zagłada) (2007)

Resident Evil: Afterlife (2010)
http://www.truposz.com/2010/09/27/resident-evil-afterlife-usa-2010/

Resident Evil: Retribution (Retrybucja) (2012)
http://www.truposz.com/2012/09/14/resident-evil-retrybucja-3d-reretribution-2012/

Filmy pełnometrażowe - animacja komputerowa:
Biohazard 4D-Executer

Resident Evil: Degeneration / Degeneracja (2009)
http://www.truposz.com/2012/04/01/resident-evil-degeneracja-2009/

Resident Evil: Damnation / Potępienie (2012)

Zobacz nowa wersje
Brak komentarzy »

Nikt tego jeszcze nie skomentował.

Kanał RSS dla tego wpisu. TrackBack URL

Dodaj komentarz